کتاب بازان

ان الحسین مصباح الهدی و السفینه النجاة

تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی

نویسندگان

هر وقت آقای اشرفی اصفهانی را می بینم....

پنجشنبه, ۲۳ مهر ۱۳۹۴، ۰۱:۳۰ ب.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم

نام کتاب: مسافر تنها؛ روایتی داستانی از زندگی شهید آیت ا... عطاءا... اشرفی اصفهانی

نویسنده: کیوان امجدیان

ناشر: سوره مهر؛ قیمت چاپ سوم به سال 1390: 2100 تومان؛ 88 صفحه پالتوییانتشارات سوره مهر، مجموعه ای چاپ کرده است با عنوان «قهرمانان انقلاب». این کتاب ها در قطع پالتویی چاپ شده اند و تعداد صفحات کتاب ها هم زیاد نیست. هدف از نشر این مجموعه شناساندن شخصیت های انقلاب به قشر نوجوان با بیانی داستانی است. نویسندگان کتاب های این مجموعه متفاوت هستند و تبعاً کیفیت آثار هم در یک سطح نیست ولی در کل(البته تا آنجا که بنده مطالعه کرده ام، یعنی کتاب های شهید باهنر، شهید اشرفی اصفهانی و آیت ا... طالقانی) مجموعه مناسبی است برای شناختی اجمالی از برخی از بزرگان انقلاب برای نوجوانان و البته برای غیر نوجوانان!!!

امروز سالروز شهادت شهید محراب، آیت ا... اشرفی اصفهانی است. کتاب را مطالعه کردم و مناسب دیدم که معرفی کوتاهی درباره کتاب بنویسم. کتاب در قالب آشنایی یک خانواده ژاپنی با زبان فارسی و ایران به روایت زندگی شهید اشرفی اصفهانی می پردازد. نویسنده توانسته است روایتی جذاب از زندگی این شهید بزرگورار داشته باشد. در ادامه بخش هایی از متن کتاب را می آورم.

-[راوی پسر شهید اشرفی اصفهانی] یکی از خصوصیات پدرم این بود که کارهایش را خودش انجام می داد. حتّی به من که فرزند او هستم، نمی گفت برایم چای بیاور یا قلیان آماده کن. به خاطر ندارم که یا بار به همسرش گفته باشد که یک لیوان آب به من بده.

خود، کارهای خود را انجام می داد و عقیده اش این بود که من زن را برای کار کردن نیاورده ام. او هم وظایفی را بر عهده دارد و محترم است. خیلی وقت ها هم دیده بودم که او با آن سن زیاد و ضعف بدنی، صبح ها برای کمک به مادرم چای درست می کند. ......

-تکیه کلام پدر همیشه این بود: «کارها را برای خدا بکنید و فکر پُست و مقام و حتّی منتظر دعای خیر و تشکّر مردم نباشید. همیشه پاداشتان را از خدا  بخواهید.»

همواره توصیه می کردند که همیشه کارهایتان را به خدا واگذار کنید. اتّکا به خدا داشته باشید و عزّت را از خدا بخواهید. وقتی که شما امورتان را به خدا واگذار کردید، خدا بهتر از آن چه انتظار داشتید، نصیب شما می کند.

و در پایان نقل قولی از امام خمینیره درباره شهید اشرفی اصفهانی، گرفته شده از کتاب:

هر وقت آقای اشرفی اصفهانی را می بینم، به یاد خدا می افتم

و آخرین مطلب هم بخشی از بیانات رهبر انقلاب در کرمانشاه درباره شهید آیت ا... اشرفی اصفهانی:

 چند جمله عرایضی را عرض میکنم؛ لیکن قبل از اینکه مطالبم را عرض کنم، لازم میدانم یاد نیکی بکنم و تجلیل کنم از عالم بزرگوار و اخلاقی و زاهدی که عمرش را به دستور مرحوم آیةاللَّه بروجردی در این استان گذرانید و اجر زحمات خود را با شهادت دید؛ شهید بزرگوار محراب، مرحوم آیةاللَّه اشرفی، که شنیدم همین روزها سالگرد آن بزرگوار است. من توفیق پیدا کردم مکرر در منزلشان در کرمانشاه با ایشان ملاقات کنم؛ دو نفری بنشینیم و گفتگو کنیم. در جلسات دیگر هم ایشان را دیده بودیم؛ در جلسه‌ی ائمه‌ی جمعه‌ی استان در اسلام‌آباد، که مرحوم شهید صدوقی از یزد آمده بود و دیگران هم بودند. زیر بمباران، جلسه‌ی ائمه‌ی جمعه‌ی استان را تشکیل دادند و ما هم شرکت کردیم. در جلسات متعدد، من این مرد بزرگوار را از نزدیک دیده بودم؛ حقاً و انصافاً مصداق یک عالمِ عامل بود. فقط زبان او تبلیغ نمیکرد؛ عمل او هم تبلیغ میکرد. تواضع او، زهد او، بیاعتنائی او به بسیاری از چیزهای ظاهری، از ویژگیهای او بود؛ مرد بزرگی بود. خدای متعال هم به او اجر داد؛ در آخرِ یک عمر نسبتاً طولانی، خدای متعال مرگ ناگزیر را برای او به شهادت قرار داد. بارها عرض کردیم؛ شهادت مرگ تاجرانه است، مرگ پرسود است، این روغنِ ریخته را نذر امامزاده کردن است. بالاخره این روغن که خواهد ریخت؛ «کلّ نفس ذائقة الموت». اگر چنانچه انسان سعادت پیدا کند - پروردگارا! ما هم مشتاق این سعادتیم - این حادثه‌ی ناگزیر را به خدا بفروشد، سود سرشاری کرده است. «انّ اللَّه اشتری من المؤمنین انفسهم»؛  خدا جان را میخرد، خدا مشتری است. این خیلی سعادت بزرگی است، و این مرد این سعادت را پیدا کرد.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">